Hizmetlerimiz - MAKİNE CE BELGESİ ALMAK İÇİN


MAKİNE CE BELGESİ ALMAK İÇİN

Sayfalarca bilgi ve döküman arasında boğulmayın. Bizi arayarak ''Makina CE Belgesi'' için tüm sorularınız ve hazırlıklarınızı yüzyüze planlayalım.

CE Belgesi: Nereden Başlamalıyım? Başvurumu Nasıl Yapabilirim? Gereken Evraklar Nedir? Maliyeti ne olur? Eksiklerim Neler? gibi soruların tümü ve fazlası için ''Belge Danışmanlık'' uzman ekibinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz. Bizimle İrtibata Geçiniz

ÜRETİMİNİ YAPTIĞINIZ MAKİNALARIN CE BELGESİ İÇİN TÜM AŞAMALARI SİZİN İÇİN YÖNETİYORUZ. EN UYGUN MALİYETLERDE TEST VE TEKNİK DOSYA HAZIRLANMASI VE TÜM AŞAMALARI TAMAMLAYIP BELGE TESLİMİ YAPIYORUZ.

2006/42/AT MAKİNA EMNİYETİ YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA CE BELGESİ

Makina üreticisi, CE işareti koymadan önce ürünün ilgili direktiflerin gerekliliklerine uygunluğunu beyan etmeli ve bu durumda ürünün yasal sorumluluğunu üstlenmelidir. Bu nedenle, ilgili direktiflerin gerekliliklerini ve bu gerekliliklere uygunluğu göstermek için uygunluk testlerini yaptırmalı (Örneğin; ***elektiriksel aksamı bulunan makinalarde 2014/35/AB ALÇAK GERİLİM YÖNETMELİĞİ - LVD  ***Çevresel Testler IP Testleri,İklimlendirme Testleri)  ve belgesel kanıtları ortaya koyması önemlidir.

Makina CE işareti, bir ürünün, amacına uygun kullanıldığında, insana, hayvana, çevreye ve aynı ortamdaki diğer ürünlere zarar vermeyeceğini ifade eden bir işarettir.Makina CE İşaretinin(belgesinin) zorunlu olduğu tüm ürünlerin CE İşareti (belgesi) olmadan AB’ye ihracatı mümkün değildir. Türkiye’de ise son yasal değişikliklere göre makinelerin CE işareti (belgesi) taşıması zorunlu hale gelmiştir. 

CE Belgelendirme Kapsamındaki Başlıca Ürün Grupları:

CE işareti gerektiren Direktiflerin çoğunluğu ürünün güvenliğini kapsar. Makina durumunda, ana Yönerge Makine Direktifi'dir. Birçok makine elektrikli bileşenler veya fonksiyonlar içerdiğinden, Alçak Gerilim Direktifi ve EMC Direktifi uygulanabilir ve bu talimatların her ikisinde de CE işareti uygulanmadan önce mutlaka karşılanması gereken ek şartlar bulunmalıdır.

CE işareti sürecinde Makina Direktifine, geçerli Temel Sağlık ve Güvenlik Şartlarına karşı risk değerlendirmesinin söz konusu olduğunda nispeten basit, ama işaretlenecek ürüne uygulanabilirliğinin gerçek olaması gerekmektedir.

ÖNEMLİ !!!!

BELGE DANIŞMANLIK, önde gelen test, belgelendirme ve teknik danışmanlık olarak, Makina Direktifi ile ilgili konularda tam destek, tavsiye ve eğitim sunmaktadır.

Uzman mühendislerimiz aşağıdaki konularda size danışmanlık ve yardım sağlamaktadır.

 1. Makine Direktifi İçindeki Temel Sağlık ve Güvenlik Gereksinimlerine karşı kapsamlı risk değerlendirmeleri.
 2. Bir kontrol önlemi uygulandıktan sonra kabul edilen uygunluk için tüm geçerli EN Standartları ile çapraz referans risk değerlendirmeleri.
 3. Makinenin Teknik Dosyasının oluşturulması.
 4. Uygunluk Beyanı veya Kuruluş Beyanı'nın oluşturulması.
 5. Test Yöntemleri ve Prosedürleri

CE ÜRÜN BELGELENDİRME SÜRECİ :

 • BELGE DANIŞMANLIK ‘ a başvuru yapılması
 • Ürün/Ürünler ile ilgili deney yapılması gerekli ise bu deneylerin yaptırılması ve kayıtlarının oluşturulması
 • Sistem Dokümanlarının oluşturulması
 • Oluşturulan Dokümanlar ile ilgili Kayıtların oluşturulması
 • Bütün dokümanların Teknik Dosya altında birleştirilmesi
 • Belgelendirme Tetkikinin gerçekleşmesi
 • SONUÇ : Ürünlerimize CE İşaretlemeye hak kazanılması

Başvuru Evrakları:

 • Başvuru sahibi kuruluşun yasal statüsünü gösteren resmi bir belge
 • Başvuru sahibi kuruluşu, temsil ve ilzama yetkili olan kişinin/kişilerin imza sirküleri
 • Başvuru sahibi kuruluş ile üretici kuruluş birbirinden farklı ise, aralarında yapılan sözleşme

 

123

Hizmetlerimiz

ÇALIŞMALARIMIZDAN GURUR DUYUYORUZ !